Pantomogram


Pantomogram to zdjęcie rentgenowskie całego uśmiechu, zarówno szczęki jak i żuchwy wykonywane w oparciu o skierowanie przez radiologa .

Pantomogram

Pantomogram to zdjęcie rentgenowskie całego uśmiechu, zarówno szczęki jak i żuchwy wykonywane w oparciu o skierowanie przez radiologa . Na badanie kieruje dentysta w sytuacji, gdy pacjent zgłasza ból zębów, ale nie widać próchnicy. Zdjęcie pantomograficzne pozwala stwierdzić, czy w okolicy korony zęba nie tworzy się próchnica, niewidoczna gołym okiem.

Wykonanie badania konieczne jest przed założeniem aparatu ortodontycznego. Dzięki niemu lekarz widzi ułożenie wszystkich zębów i ich korzeni.

W przypadku zakładania implantu, zdjęcie pozwala specjaliście zobaczyć miejsce, w którym ząb ma być wszczepiony i dobrać odpowiedni rodzaj uzupełnienia. Pantomogram pozwala również wykryć torbiele szczęki lub żuchwy, a nawet nowotwory kości.

Wykonanie zdjęcia polega na zaciśnięciu zębów na tzw. zagryzaku, który jest dezynfekowany po każdym pacjencie lub posiada wymienne jednorazowe osłony.

Podczas padania wokół głowy pacjenta przesuwa się lampa, która wysyła promieniowanie rentgenowskie oraz czujnik, który zbiera informacje przetwarzane następnie przez komputer. W zależności od rodzaju pantomografu wynik zapisywany jest na płycie lub zdjęciach.