Mammografia to jedno z najbardziej popularnych badań służących do opisu piersi (mamma z łac. pierś, grapho z gr. piszę), w którym do uzyskania obrazu wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie.
Badanie polega na prześwietleniu piersi ułożonej na płycie i dociśniętej od góry drugą płytą. Następnie zmienia się ułożenie płyt, tak aby obejmowały pierś z boku. W tej pozycji pacjentka musi wytrzymać bez ruchu kilka sekund. Czynności wykonuje się osobno dla każdej piersi.
Mammografia zalecana jest kobietom po 40. roku życia, ponieważ w ich piersiach przeważa tkanka tłuszczowa, która w badaniu radiologicznym jest ciemna, a ewentualne zmiany jasne.
Piersi młodych kobiet zbudowane są głównie z tkanki gruczołowej, która na zdjęciu również jest jasna, stąd wyniknąć mogą trudności w odróżnieniu jej od zmian.
Takie trudności mogą wystąpić również u kobiet stosujących dłużej niż 2 lata hormonalną terapię zastępczą. U tych Pań korzystniejszym badaniem będzie USG piersi.
Badanie najlepiej przeprowadzić tuż po miesiączce, ponieważ wtedy piersi nie są napięte, obrzmiałe i wrażliwe na ból. Mammografia wymaga dość silnego ich ściśnięcia w celu uzyskania wyraźnego obrazu.